Irány Japán
A dojo-ban mindent megteszünk azért, hogy hitelesen közvetítsük a Bujinkan tanításait. Ennek egyik fő pillére a rendszeres kiutazás Japánba, ahol személyesen tapasztalhatjuk meg a Soke és vezető Shihan-ok tanításait. Tisztában vagyok azzal, hogy sokak számára elképzelhetetlen egy Japán út, legtöbbször a következő okokra hivatkozva:
- Még nem vagyok azon a szinten…
- Nem beszélek Japánul…
- Még a mesterem sem volt kint…
- Biztos, nem tudnék annyi pénzt félretenni…
- Mi van, ha…
Mint a jelentkezésnél is mondtam, akiben nincs meg a kellő elszántság és kitartás, az jobban jár, ha bele sem kezd a Bujinkan gyakorlásába. Ahogy a mondás tartja ” Nincs lehetetlen, csak tehetetlen.”
Alább egy kis segítséget szeretnénk nyújtani azoknak a Bujinkan tagoknak, akik szeretnének kijutni Japánba, de nem tudják, hogyan álljanak neki a szervezésnek. Vegyük végig a legjellemzőbb kérdéseket.
Mikor menjek?
Időjárás szempontjából az ősz (októbertől-november) és a tavasz (március-május) a legideálisabb. A kellemes időnek köszönhetően ekkor van kint a legtöbb Bujinkan-os is, tehát zsúfolt edzésekre számíthatunk. A tél nem túl hideg, nulla fok alá nem igen esik a hőmérséklet. Bár 2013 óta nem tartanak Daikomyosai-t, a Soke születésnapja körül (december eleje) mindig megnő a forgalom. A legkevesebben talán nyáron vannak, aminek az oka a nagy meleg és a magas páratartalom, ami július közepéig folyamatos esővel párosul.
Repülőjegy
A jegy megvásárlásánál három fontos dologra kell figyelni.
- Ár
Szezonálisan jelentős ingadozás figyelhető meg az árakban. A legolcsóbb általában február, de az akciókat folyamatosan figyelni kell. Érdemes az utazás előtt már jóval megvenni a jegyet főleg, ha nagyobb létszámú csapat megy. Turistaosztályon 150 ezer forint körül kell számolni.
- Menetidő
A jegyvásárlás pillanatában sokszor csak az árra figyelünk, pedig egy hosszú átszállás sokat ronthat a hangulatunkon, ami az egész útra hatással lehet. Bizonyos járatoknál a csatlakozásra több, mint 10 órát is kell várni. Máskor pedig alig egy óránk marad, ami növeli, annak kockázatát, hogy a csomagjaink nem érkeznek meg velünk a szállásra. Az ideális a 2-3 óra.
- Szolgáltatások
Mivel egy hosszú utazásról beszélünk, így nem mindegy milyen szolgáltatások foglaltatnak az árban. Elsősorban a poggyász méretét és a jegybe foglalt biztosítást érdemes figyelni.
Szállás
A Bujinkan tagok többsége Kashiwa-ban száll meg a Plaza Hotelben. Ez az első nagyobb városközpont a Honbu-tól. Itt az ár 6000 Yen körül van. Mi legtöbbször az airbnb segítségével keresünk szállást, ami átlagban 3000 yen/éjszakára jön ki.
Utazás Japánon belül
A fő utazási eszköz a vonat. Ennek használata gyors és könnyű. Itthoni árakhoz képest drága, érdemes megfontolni, hol szállunk meg.
Étkezés
Jellemzően nagy választékkal és jó a minőséggel találkozhatunk Japánban. Aki spórolni szeretne, annak a következő két beszerzési lehetőséget tudom ajánlani. Minden boltban este akciósan lehet vásárolni az előre csomagolt ebédekből (bento), illetve a helyi gyorséttermek is nagyon jó ár-érték aránnyal dolgoznak. De ha megteheted, feltétlenül próbálj ki pár igényesebb éttermet is. Nem fogsz csalódni a Japán konyhában. Minimum 1500 yen-nel számolj naponta.
Edzések
A kiérkezőt az edzések tárháza várja. Első alkalommal érdemes a Honbuban kezdeni, ahol tovább tájékozódhatunk a többi edzés felől. Ha részt szeretnénk venni az edzésen, akkor az edzés előtt mutatkozzunk be az oktatónak, majd regisztráljuk magunkat az adatlapon és fizessük be a díjat. Japánban az edzéseket alkalmanként kell fizetni. Egy edzés ára függ az oktató személyétől és a helyszíntől. Átlagosan 3000 yen/edzéssel érdemes számolni.
Nyelv
Tévhit, hogy nem lesz gond, minden Japán beszél angolul. Érdemes felvértezni magunkat némi szókinccsel és az alap illemszabályok ismeretével. Utazás előtt ebben is tudunk segíteni egy gyorstalpaló kurzus keretében.
Szívesen segítünk más dojo tagoknak is a kijutásban, akár úgy, hogy csatlakoznak hozzánk, akár tanácsainkkal. Összegzésül annyi elmondható, hogy körülbelül fél millió forintból kihozható az út, ha 10 nappal és napi két edzéssel számolunk. Természetesen ebben az árban nincs benne semmilyen extra költség.