Kard kurzus
A kardot a japán harcosok legikonikusabb fegyvereként tartják számon manapság, legyen szó szamurájokról vagy ninja-król. Azonban a kard, bár már a Japán keletkezését leíró mondában is fontos szerephez jut, csak a békésnek mondható Edo-korban kezdett fő fegyverré válni. Ennek oka az, hogy a hadakozó korszakban, a harcosok jellemzően páncélt (yoroi) viseltek, ami ellen a kard kevésbé számított hatékony fegyvernek.
A kurzus folyamán végig vesszük a történelem folyamán a japán harcokban használt legfontosabb kard típusokat (nihon-to 日本刀) kezdve az egyenes pengéjű tsurugi-tól (剣) az ívelt tachi-n (太刀) át,
a mindenki által ismert katana-ig (刀). Ezen kívül még szó lesz a fegyverek ápolásáról, a tőrökről, és rövid kardokról, továbbá az egyik nagy kedvencről a ninja kardról.
Az oktatás kezdetén az írott anyagokra támaszkodva (densho) megismerkedünk az adott fegyver állásaival, formagyakorlataival, majd következnek a vágó és ügyességi gyakorlatok, végül a kontrollált formában történő küzdelmek. Véleményem szerint ez a folyamat szükséges, ahhoz, hogy valaki teljes képet kapjon a fegyver használatával kapcsolatban.
A kurzus felépítése
- Kard Bevezető (K0)
- Szamurájkard (K1)
- Nindzsakard (K2)
- Régi kardok (K3)
- Rövid kardok (K4)
- DaiSho (K5)
- Kard – Shinkengata (真剣形) (K6)